Jesteś tutaj

Alina Michalak - indywidualistka, która pomaga innym

  • Alina Michalak - indywidualistka, która pomaga innym
    Fot. Archiwum prywatne

Świadome wspieranie innych jest dla niej okazją do nadania swojemu życiu głębszego sensu. Pomagając wzbudza w sobie nowe pokłady życiowej energii i poznaje czym jest naturalne poczucie spełnienia. O kim mowa? O nietuzinkowej artystce, pedagogu i pisarzu- Alinie Michalak.

Mieszka na wsi, uciekła z miasta, żeby w spokoju zająć się ogrodem i tworzyć. Pisze sporo, teksty o dzieciach i dla dzieci. Ale nie tylko, do szuflady lądują również jej wiersze, które czasem prezentuje na spotkaniach poetyckich. Realizuje się spełniając swoje marzenia. Zaczęła naukę tańca i to ją ostatnio cieszy. Zawodowo związana jest z Ośrodkiem Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczym w Drezdenku. Tam z pasją poświęca się swoim niepełnosprawnym podopiecznym. Kocha to co robi, a dzieci kochają ją.

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Jedną z nich jest nagroda Ministra Edukacji Narodowej za całokształt pracy z dziećmi. Z rąk Wojewody Lubuskiego otrzymała w listopadzie 2016 r statuetkę Społecznik Roku 2016, w kategorii Przyjaciel Roku, której celem jest pokazanie aktywności osób w zmaganiu się z różnymi społecznymi problemami, oraz nagłaśnianie przykładów obywatelskich postaw i brania spraw we własne ręce. Dlaczego właśnie Alina Michalak została laureatem tak prestiżowej nagrody? Nie sposób wypisać wszystkich Jej działań, byłaby to zapewne nudna wyliczanka. Dlatego wspomnę o kilku najważniejszych. Alina Michalak przed laty wprowadziła do Drezdenka akcję "Cała Polska czyta dzieciom" i prowadzi ją do dziś. Poświęca swój czas starszemu pokoleniu mieszkańców miasteczka nad Notecią, kierując artystycznie Zespołem Śpiewaczym "Złoty Wiek". Doskonali nie tylko śpiew seniorów, dba również o choreografię i stroje. Wspólnie mają już za sobą kilkanaście występów w całej Polsce. Mieszkając na wsi postanowiła zintegrować lokalną społeczność. Utworzyła zespół "Macierzanki", angażując lokalne talenty do wspólnego śpiewu.

Przez całą drogę zawodową Alina Michalak tworzyła z pasją dla dzieci. Wydała podręcznik do nauki pisania i czytania, a także książeczkę poświęconą edukacji leśnej "W tajemniczym Czarnym Lesie", która stała się podstawą do utworzenia przykładu dobrych praktyk w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. Ostatnio pracowała nad programem, który miał na celu ochronę pszczół. Jest liderem pracy z dziećmi i młodzieżą. Prowadziła wiele szkoleń dla nauczycieli z całego województwa w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym. Utworzyła innowacyjne pilotażowe programy z zakresu zdrowia emocjonalnego - Przyjaciele Zippiego. Wprowadziła innowacje pedagogiczne skierowane do uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym.

Ta wyliczanka mogłaby jeszcze długo trwać, jednak najważniejsze jest to, iż Alina Michalak to wrażliwa indywidualistka, która pomaga innym. Wspiera, prowadzi terapie i jest zaprogramowana na dobroć. Nagrody i dyplomy zdobią jej gabinet, ale nie to jest najważniejsze. Cały trud pracy wynagradza jej uśmiech dziecka. Licząc na kolejne wspaniałe pomysły Aliny Michalak, życzę Państwu, aby takich osób jak ona było w naszym gronie jak najwięcej.