Jesteś tutaj

Cenne znalezisko po bitwie pod Kunowicami [ZDJĘCIA]

  • Cenne znalezisko po bitwie pod Kunowicami
    Fot. Collegium Polonicum w Słubicach

Tak zwany zrzut pobitewny. Czyli 29 przedmiotów pochodzących z umundurowania żołnierzy pruskich i rosyjskich. To pozostałości z bitwy pod Kunowicami, z 12 sierpnia 1759 roku. Takie cenne znaleziska odkrył na byłym polu walki profesor Grzegorz Podruczny z UAM z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach. - To bardzo wartościowe odkrycie. Nie mamy w Polsce tak cennych rzeczy z tej bitwy - tłumaczy profesor.

Przedmioty są różnej wielkości i różnym stanie zachowania. Na znalezisko składa się 12 pruskich emblematów z czapki fizylierskiej regimentu nr 41, 6 emblematów z austriackiej ładownicy grenadierskiej w formie stylizowanego granatu, 3 pruskich emblematów z ładownicy grenadierskiej w formie stylizowanego granatu, 2 rosyjskie emblematy z ładownicy regimentu biłozierskiego i jeden regimentu azowskiego, 1 pruskiego emblematu z czapki grenadierskiej, (regiment garnizonowy nr 6), 1 austriackiego emblematu z ładownicy (regiment von Aremberg lub Grün Loudon), 1 rosyjskiego emblematu z czapki grenadierskiej (regiment pskowski), 1 rosyjskiej lontownicy grenadierskiej i 1 klamry najprawdopodobniej rosyjskiej.

- To były fragmenty czapek lub toreb. Zostały z nich usunięte, a następnie wspólnie zakopane. Jest to związane z porządkowaniem pola bitwy przez cywilów - mówi profesor Grzegorz Podruczny.

  • Cenne znalezisko po bitwie pod Kunowicami
    Fot. Collegium Polonicum w Słubicach
  • Cenne znalezisko po bitwie pod Kunowicami
    Fot. Collegium Polonicum w Słubicach