Jesteś tutaj

Decyzji jeszcze nie ma, ale w Gorzowie już lokalizują Izbę Administracji Skarbowej

  • Decyzji jeszcze nie ma, ale w Gorzowie już lokalizują Izbę Administracji Skarbowej
    Fot. pixabay.com

Do tej pory Izba Administracji Skarbowej dla województwa lubuskiego funkcjonowała w Zielonej Górze. Teraz gorzowskie władze planują budowę gmachu IAS w Gorzowie, bo najprawdopodobniej tu instytucja ma zostać przeniesiona. Doniesienia wywołały burzliwą dyskusję na poziomie samorządowych, jak również poselskim.

Ale po kolei…

25 stycznia 2017 r. miasto w formie darowizny przekazało nieruchomości zlokalizowane przy ul. Wał Okrężny w Gorzowie Wlkp. Na terenie o powierzchni ponad 25 tys. m2 ma zostać wybudowany gmach Izby Administracji Skarbowej. Tym samym dotychczasowa siedziba IAS w Zielonej Górze zostałaby zlikwidowana i pracę najprawdopodobniej straciłoby ok 250 osób. Zanim jednam budynek powstanie na gorzowskim Zawarciu pomieszczenia biurowe w budynku w centrum, obiekcie dawnej "Przemysłówki", mają służyć dla IAS.

Wszystko musiało być wcześniej przygotowywane, bo jak czytamy w komunikacie prasowym gorzowskiego urzędu miejskiego: - W ramach dotychczasowej współpracy pomiędzy Miastem Gorzowem Wlkp., Wojewodą Lubuskim oraz dyrektorem Izby Celnej w Rzepinie i dyrektorem Izby Skarbowej w Zielonej Górze, przeprowadzone zostały uzgodnienia oraz działania w zakresie budowy w Gorzowie Wlkp. nowej siedziby, która skupiać będzie służby celne i skarbowe. 

Propozycja ta mocno zbulwersowała Janusza Kubickiego, prezydenta Zielonej Góry. Na swoim profilu facebookowym wyraził swój sprzeciw i oburzenie. Jak napisał: - No i zaczęło się. Powolny rozbiór województwa lubuskiego trwa. Planowana przez Prawo i Sprawiedliwość likwidacja Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze i ponowne jej odtworzenie w Gorzowie Wlkp. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd, jak można, łamać wszystko to co legło u podstaw tworzenia naszego województwa??? A gdzie rozum i rozsądek ??? A co z ludźmi ??? Czy będą mieli prace, mieszkania a co z ich bliskimi ??? Czy będzie tak jak kiedyś było z Policją ??? Nic w Gorzowie nie było a przeniesiono, tak też chcą zrobić i teraz.

Pracownicy IAS w Zielonej Górze już tak mocno nie wyrażają swojego gniewu. Jak nam dzisiaj powiedziała Ewa Markowicz, rzecznik prasowy  i kierownik samodzielnego stanowiska ds. komunikacji w Izbie Administracji Skarbowej w Zielonej Górze: - Na 1 marca Izba Administracji Skarbowej zostaje w Zielonej Górze i nie ma w tym względzie żadnej zmiany. Natomiast decyzje co do przeniesienia są podejmowane w Ministerstwie Finansów.

Koncepcja przeniesienia IAS ma też swojego gorzowskiego sympatyka. Jest nim Jarosław Porwich z poselskiego klubu Kukuiz’15. Na swoim facebookowym profilu oznajmił: - W Zielonej Górze wielkie poruszenie związane z decyzją o docelowym usytuowaniu siedziby Izby Administracji Skarbowej w Gorzowie Wlkp. Przypomnę zapominalskim, że reforma administracyjna końca lat 90-tych zakładała, że organy administracji samorządowej będą zlokalizowane w Zielonej Górze, a administracji rządowej w Gorzowie. Dzisiaj wracamy jedynie do normalności, efektywności i racjonalności, o których pisałem w listopadowej interpelacji do Ministra Finansów.

Jak ustalił Magazyn Lubuski do tej pory Ministerstwo Finansów nie zamierzało zmieniać siedziby Izby Administracji Skarbowej w województwie lubuskim. Z dniem 1 marca, gdy w życie wejdą przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej – żadne zmiany nie nastąpią. - W trakcie konsultacji jest projekt rozporządzenia, które reguluje kwestie m.in. umiejscowienia IAS. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zasugerowało zmianę siedziby IAS z Zielonej Góry do Gorzowa Wlkp. Wskazało, że zasadne jest, żeby siedziba wyspecjalizowanej administracji rządowej pokrywała się z siedzibą ogólnej administracji rządowej dla województwa, czyli siedzibą wojewody. W przypadku województwa lubuskiego jest to Gorzów – mówi Anna Szczepańska z biura komunikacji promocji Ministerstwa Finansów.

Zmiana siedziby jednak w planach jest. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to na początku 2018 roku.