Jesteś tutaj

Grotowski teatr działa od dwóch lat. Teraz aktorzy chcą pomóc chorej dziewczynce

  • Grotowski teatr działa od dwóch lat. Teraz aktorzy chcą pomóc chorej dziewczynce
    Fot. Maciej Kurłowicz

- Nasze próby odbywały się na boisku, a właściwie na łące. Gdy było już zimno to w pomieszczeniach trzyklasowej szkoły – wspomina Wioletta Kinal, wiceprezes Grotowskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego.

W połowie 2015 roku grupa mieszkańców z małego Grotowa, gmina Drezdenko postanowiła założyć wielopokoleniowy teatr. Niemal od razu aktorzy amatorzy wystawili pierwszą sztukę. Były to przedstawienia z okazji Dnia Dziecka i wieczorek muzyczny z okazji Dnia Seniora. - Występujemy rodzinnie i cieszy nas to co robimy dla naszej społeczności. Dekoracje przygotowujemy samodzielnie po pracy zawodowej i pracy w gospodarstwach  – mówi z zadowoleniem Wioletta Kinal. Później były bardziej profesjonalne sztuki. Podczas dożynek, w sierpniu 2016 roku aktorzy wystawili przedstawienie plenerowe "Sensacje minionych wieków". W tym roku grupa postanowiła sformalizować swoją działalność. Na początku kwietnia powstało Grotowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych. Dziś w teatrze działa około 20. aktorów amatorów, w wieku od 4. do ponad 50. lat. W grupie jest też profesjonalista. Joanna Gonschorek, która jest prezesem stowarzyszenia i reżyseruje wszystkie spektakle. - To niesamowite gdy się obserwuje kilkuletnich aktorów, którzy z próby na próbę są coraz śmielsi. Po prostu otwieramy się na świat i na siebie – mówi Joanna Gonschorek.

25. czerwca odbędzie się kolejne przedstawienie Grotowskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego. Od wielu miesięcy aktorzy spotykają się na próbach do przedstawienia pt. "Człowieki/Zwierzaki". - Musieliśmy dostosować formę naszych działań do warunków lokalowych a właściwie ich braku. Dlatego będzie to przedstawienie nawiązujące do tradycji teatru szekspirowskiego – tłumaczy Wioletta Kinal. Występ będzie połączony z Dniem Dziecka i akcją charytatywna dla mieszkanki Rąpina, Gabrysi Roszak. 3-letnia dziewczynka choruje roszczenie kręgosłupa, otwartą przepuklinę oponowo-rdzeniową oraz wodogłowie. Gabrysia nie chodzi. Jest jednak szansa, że stanie się samodzielna. Potrzebna do tego jest kosztowna rehabilitacja. Dlatego aktorzy Grotowskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego postanowili włączyć w się w akcję pomocy.

1 lipca w Rąpinie odbędzie się akcja charytatywna dla małej Gabrysi. Będą koncerty, wiejski stół, aukcje i loterie fantowe. Cały dochód z imprezy przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację dziewczynki.