Jesteś tutaj

Kierowcy zapłacą 9 zł za godzinę parkowania?

  • Kierowcy zapłacą 9 zł za godzinę parkowania?
    Fot. pixabay.com

Ministerstwo Rozwoju chce by kierowcy w dużych miastach płacili nawet do 9,00 zł. za godzinę parkowania. - Przewidujemy, że wejście w życie ustawy nastąpi na początku 2018 roku. Projekt ustawy jest po konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych - informuje Aleksandra Serkowska z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Najnowsza wersja projektu ustawy przewiduje możliwość wyznaczenia przez władze samorządowe tak zwanej śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Dotyczyć to ma miast o liczbie ludności powyżej 100 tysięcy - Jest to możliwość jaką dostaną władze samorządowe, a nie obowiązek. Opłaty za parkowania nie muszą wzrosnąć i zdecydują o tym samorządy - dodaje Aleksandra Serkowska. Jak tłumaczy ministerstwo - Podyktowane jest to potrzebą ograniczenia ruchu kołowego w centrach miast i dzielnicach największych miast. To z kolei miałoby ograniczyć emisję szkodliwych substancji oraz stworzyć warunki do lepszego uporządkowania przestrzeni miejskiej np. poprzez budowę parkingów wielopoziomowych lub inwestycje w komunikację publiczną.

Co na takie propozycje Lubuszanie? - Kolejny pomysł rządzących jak wyciągnąć pieniądze od podatnika. Opowiadanie, że chodzi o środowisko to jakiś żart. Dziewięć złotych to bardzo dużo. Przesada, naprawdę - mówi pan Michał z Zielonej Góry. W północnej stolicy województwa lubuskiego kierowcy mają podobne zdanie. - Jak dla mnie to łatanie dziury w kasie państwa i szukanie pieniędzy w kieszeni kierowców. Mam nadzieję, że nasi samorządowcy nie wprowadzą tego pomysłu - mówi pani Michalina z Gorzowa.

Jak tłumaczy resort - zmiany były już od wielu lat postulowane zarówno przez władze samorządowe, jak również organizacje ekologiczne i inwestorów zajmujących inwestycjami publicznymi a także przedstawicieli nauki. - W trakcie opracowywania projektu ustawy, propozycja zyskała akceptację szerokiego grona ekspertów zarówno z sektora prywatnego, jak i z sektora samorządowego i organizacji pozarządowych - informuje Aleksandra Serkowska.

Jeszcze nie wiadomo czy zmiany zostaną wdrożone w obu największych lubuskich miastach. - Na razie o zmianach nic nie wiem. Wszystko zależy od decyzji radnych. Jeśli podejmą takie decyzje i ustalą takie stawki to będziemy musieli je wprowadzić - mówi Włodzimierz Rój, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorzowie Wlkp., który administruje Strefami Płatnego Parkowania w mieście. Podobna sytuacja jest w południowej stolicy województwa. - W przypadku zmian w ustawie, które wymuszą zmianę stawek opłat w Strefach Płatnego Parkowania może zajść konieczność zmiany, dostosowania do wymagań ustawy - Monika Zapotoczna z Biura Prezydenta Zielonej Góry.