Jesteś tutaj

Lubuskie firmy eksportują coraz więcej

  • Lubuskie firmy eksportują coraz więcej
    Fot. pixabay.com

Okazuje się, że lubuskim hitem eksportowym jest produkcja konstrukcji metalowych. Lubuskie eksportuje do 140 krajów świata. W 2016 roku wartość eksportu wyniosła 6,25 mld euro. Sześć lat temu była na poziomie 3,53 mld euro.

W regionie systematycznie zwiększa się produkcja konstrukcji metalowych, maszyn i urządzeń. To wszystko sprawiło, że powstał Lubuski Klaster Metalowy. Należą do niego między innymi takie firmy jak: PRR ENERGOREM, GOTECH, Holding-Zremb, High Tech Mechatronics Poland, GOMAD, GOTECH, ZUO, MESTIL, Spartherm, AE GROUP POLSKA, PPUH POM, oraz Meprozet. Przedsiębiorstwa te oferują 21 wiodących specjalizacji produkcyjno-usługowych. Między innymi maszyny (w tym części zamienne) używane w przetwórstwie drewna i produkcji mebli, ponadto dla branż chemicznej i motoryzacyjnej, kontenery, konstrukcje stalowe oraz aluminiowe: mostów, dla przemysłu i rolnictwa, platformy transportowe, dźwigi i suwnice portowe.

To nie wszystko. Przedstawiciele LKM angażują się w tworzenie nowoczesnego systemu szkolnictwa zawodowego i wyższego. Szczególnie na kierunkach mechanicznych takich jak spawalnictwo). Firmy zaangażowały się też w prace Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego Parku Naukowo Przemysłowego w Gorzowie Wlkp. Są też jego udziałowcem.

Pozostałe firmy ww. branż w szerokiej gamie produktów, również eksportowych, oferują m.in.: urządzenia gastronomiczne, w tym dla cukiernictwa i piekarnictwa (Magorex, Kromet Spomasz), szafy, sejfy oraz systemy kominowe i kominki, konstrukcje stalowe (Montax, Neofac Polska), wysięgniki do żurawi teleskopowych (Teleskop), kontenerowe wytwórnie mas bitumicznych i mieszanek betonowych (LINSTAL), ogrodzenia i bramy (ZPU LAMO), rusztowania budowlane szybkiego montażu (M-S & PICO Rusztowania), jak również chromowanie i niklowanie dekoracyjne oraz cynkowanie części do samochodów i motocykli takich marek jak Mercedes, BMW, VW, Audi, Peugot i Toyota (Galwanizernia). W zakresie budowy maszyn specyfiką regionalną jest produkcja, głównie na eksport, urządzeń do obróbki cieplnej i powierzchniowej metali oraz piece topialne (AMP, Remix, Seco Warwick).