Jesteś tutaj

McDonald’s ucieka z Unii Europejskiej

  • McDonald’s ucieka z Unii Europejskiej
    Fot. pixabay.com

Po ubiegłorocznych śledztwach dotyczących zbyt niskich podatków McDonald’s decyduje się przenieść swoją europejską centralę poza obszar Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że duża sieciówka chce podłączyć się pod Brexit i w planach ma rynek w Wielkiej Brytanii.

Potentatowi restauracji fast food nie leży w interesie dochodzenie i wysoka kara finansowa. Francja nałożyła na luksemburską spółkę McD Europe Franchising 100 mln euro kary za odprowadzanie wpływów przez Luksemburg i Szwajcarię. To miało firmie pozwolić na zaoszczędzenie 200 mln euro podatku. O taką kwotę upomniała się Francja. W związku z polityką finansowo - podatkową firma stworzy międzynarodowy holding na wyspach. Tamtejsza spółka będzie obsługiwać franczyzobiorców poza USA.

Jak informuje McDonald’s decyzja ta miała zapaść jeszcze przed referendum dotyczącym wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zmiany te zdecydowanie podobają się władzom brytyjskim.

Obecnie w Wielkiej Brytanii podatek dochodowy dla firm wynosi 20 proc. W kwietniu 2017 roku stawka ta ma spaść do 19 proc. Planowo w 2020 roku dojdzie do kolejnej obniżki, a podatek ostatecznie wyniesie 17 proc.