Jesteś tutaj

Naprawiają drogę śmierci. Będzie bezpieczniej?

  • Naprawiają drogę śmierci. Będzie bezpieczniej?
    Fot. Mirosław Sztogryn

Od tygodnia trwają prace na drodze wojewódzkiej nr 132 między Witnicą a Kostrzynem nad Odrą. Drogowcy poprawiają nawierzchnię jezdni. W newralgicznych miejscach układana i ubijana jest specjalna mieszanka bitumiczna z drobnym grysikiem. Ma to poprawić przyczepność jezdni, jak również bezpieczeństwo kierowców. Na tym odcinku drogi w ciągu ostatnich 3. lat zginęło 11. osób.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze zlecił firmie Inter - Projekt z Gorzowa Wlkp. przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej nr 132. Jak na razie fachowcy przeprowadzili pomiary szorstkości. Po przeprowadzonych badaniach wytypowano odcinki drogi, które w pierwszej kolejności należy uszorstnić. - Roboty polegają na podwójnym powierzchniowym utrwaleniu nawierzchni bitumicznej przy użyciu kationowej emulsji asfaltowej i kruszywa - informuje Paweł Wojciechowski, starszy specjalista inżynierii ruchu drogowego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. Kładziona nawierzchnia ma wyrównać nawierzchnię jezdni i ograniczyć jej śliskość. Szczególnie po deszczach droga była bardzo niebezpieczna. Teraz nawierzchnia zostanie podwójnie utrwalona. Ponadto uszczelnione zostaną podłużne i poprzeczne spękania asfaltu przy użyciu emulsji asfaltowej oraz kruszywa o grubości 5-8 mm. - Poprawiamy nawierzchnię na czterech łukach drogi, na których dochodziło do wypadków - mówi Zofia Kajder, kierownik oddziału Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kłodawie.

Łączna długość naprawianej drogi to ponad 9 kilometrowy odcinek. Wartość robót wynosi ponad 700 tysięcy złotych. Prace planowo mają się zakończyć 6. października 2017 r. - Ewentualne dodatkowe odcinki wymagające prac interwencyjnych zostaną wytypowane po zakończeniu audytu - dodaje Paweł Wojciechowski. W związku z remontem przez około dwa tygodnie na modernizowanych odcinkach będzie obowiązywać ograniczenie prędkości.

Z danych policyjnych wynika, że droga na odcinku Witnica - Kostrzyn nad Odrą jest bardzo niebezpieczna. W 2015 roku doszło na niej do 11. wypadków, 3 osoby zginęły, 11 osób zostało rannych. Kolizji drogowych było aż 86. Rok później doszło do 4. wypadki. Jedna osoba zginęła a 5 było rannych. Ponadto miało miejsce 66 kolizji drogowych. W 2017 roku na tej trasie śmierć poniosły 4 osoby. 14 było rannych. Doszło do 10. wypadków i 42. kolizji.