Jesteś tutaj

Niebezpieczne bomby z czasów wojny zabezpieczone

  • Niebezpieczne bomby z czasów wojny zabezpieczone
    Fot. KPP Świebodzin

We (tj. 5 września) świebodzińscy policjanci zabezpieczyli 6 bomb lotniczych. Dzień wcześniej 3 pociski artyleryjskie, przeciwpancerny oraz dwa odłamkowe. Niewybuchy zabrał wojskowy patrol saperski.

- Wszystkie takie znaleziska są bardzo niebezpieczne. Wiele z nich posiada zapalniki i nawet niewielkie stuknięcie tym przedmiotem może spowodować jego eksplozję. Stwarzają zagrożenie niezależnie od wielkości ponieważ nawet amunicja małego kalibru, która eksploduje w dłoni może spowodować kalectwo albo śmierć. Jeśli kiedykolwiek natkniemy się na takie "pamiątki" po wojnie pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać, przenosić czy też próbować rozbierać. Stanowią one zagrożenie i przetrzymując je w domach stwarzamy realne zagrożenie dla całej rodziny - informuje sierż. sztab. Marcin Ruciński, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Pomimo wielu lat od zakończenia II Wojny Światowej w województwie lubuskim nadal można natknąć się na pozostałości po niej. Często są to niebezpieczne niewybuchy. - Pomimo tego, że wyglądają na zardzewiałe i niegroźne, nadal mogą eksplodować. W takich przypadkach natychmiastowo należy oddalić się od znaleziska na bezpieczną odległość i poinformować policję - apeluje sierż. sztab. Marcin Ruciński.