Jesteś tutaj

Premier otwierała nowy blok w elektrociepłowni. Powstał za rządów poprzedniej władzy

  • Premier otwierała nowy blok w elektrociepłowni. Ale blok powstał za rządów poprzedniej władzy
    Fot. Anna Warchoł

2 lutego do Gorzowa Wlkp. przyjechała premier rządu Beata Szydło. Jej wizyta związana była z oficjalnym otwarciem bloku gazowo – parowego w elektrociepłowni.

– Nowoczesna ciepłownia będzie funkcjonować na bazie najnowocześniejszych technologii w tej branży. To jest właśnie przykład tego, jak będziemy zmieniać polską gospodarkę, w którym kierunku podążać będzie polski przemysł – podkreślała premier Szydło.

Blok zaprojektowała i wykonała firma Siemens Industrial Turbomachinery AB. Jest to najnowocześniejszy w Polsce blok gazowo-parowy. Instalacja o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych będzie napędzana gazem z lokalnych źródeł. Pochodzących z okolic Dębna i Międzychodu. Oddany do użytku blok energetyczny to kompletny obiekt, wyposażony we wszystkie systemy niezbędne dla jego prawidłowej pracy. Sprawność ogólna netto w pracy kogeneracyjnej, przy pełnym obciążeniu, wynosić będzie 83,93 proc. Nowa instalacja po części zastąpiła dotychczas używane, wysłużone elementy infrastruktury, wykorzystujące węgiel jako paliwo. Nowoczesny gorzowski blok działa w oparciu o dwie turbiny gazowe SGT-800 i jedną turbinę parową SST 400 wraz z kompletnym systemem elektrycznym i systemem sterowania.

Nowa inwestycja gorzowskiej elektrociepłowni jest warta ponad pół miliarda złotych. Podczas oficjalnego otwarcia Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość) chwaliła nowoczesny blok. Jednak należałoby podkreślić, że jego budowa została zaplanowana i zrealizowana w większej części za rządów Platformy Obywatelskiej. Elektrociepłownia Gorzów funkcjonuje w ramach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (należącej do Skarbu Państwa).