Jesteś tutaj

Przedwojenny właz trafił do muzeum. A już chcieli go ukraść

  • Przedwojenny właz trafił do muzeum. A już chcieli go ukraść
    Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze wzbogaciło się o przedwojenny zabytek. Jest nim przedwojenny właz kanalizacyjny na którym widnieje napis: Wasserversorgung Aktiengesellschaft Grünberg in Schlesien.

To dzięki staraniom dr Grzegorza Biszczanika płyta znalazła swoje miejsce w muzeum. Właz na rzecz muzeum przekazały Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. Pomocą wykazał się też radny Paweł Wysocki, który wspierał inicjatywę. Jeszcze nie tak dawno podobne włazy można było zobaczyć w Zielonej Górze, ale w różnych okolicznościach znikały z miejskiego krajobrazu. -Nie chciałem by ten cenny egzemplarz został skradziony i trafił na złomowisko lub został wywieziony z Zielonej Góry. Zależało mi na tym by został przekazany do muzeum. Po pewnych staraniach udało się – z zadowoleniem mówi dr Grzegorz Biszczanik, historyk i pasjonat Zielonej Góry.

Zabytek został zabezpieczony i trafił do muzeum. - Niewiele pozostało już tego typu obiektów w naszym mieście. Cieszy również fakt, iż była to inicjatywa społeczności zielonogórskiej. Reagującej na fakt, iż właz ten, który do tej pory funkcjonował w przestrzeni miejskiej przy ul. Chrobrego. Ktoś ewidentnie chciał ukraść. Szybka interwencja zielonogórzan w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji spowodowała, iż obiekt ten trafił na stałą ekspozycję do naszego muzeum – mówi dr Izabela Korniluk, kierownik działu historycznego w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Dyrekcja ZWiK planuje wymienić większość starych i zniszczonych włazów na nowe. Stąd też muzeum wystąpiło z prośbą aby egzemplarz nie trafił na złomowisko, tylko do muzealnych zbiorów.

Obiekt ten należy do niezwykle cennych i unikalnych zabytków związanych z dziejami Zielonej Góry przed 1945 rokiem.