Jesteś tutaj

Rezydencje Środkowego Nadodrza i ich słynni mieszkańcy

  • Rezydencje Środkowego Nadodrza i ich słynni mieszkańcy
    Fot. Archiwum Muzeum Miejskiego w Nowej Soli

"Rezydencje Środkowego Nadodrza i ich słynni mieszkańcy" to tytuł wystawy, którą obejrzeć można w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Wystawa prezentuje przykłady zespołów rezydencjonalnych z południowej części województwa lubuskiego wraz z sylwetkami osób szczególnie zasłużonych.

Wystawę podzielono według epok. Poczynając od renesansu, a kończąc na dwudziestoleciu międzywojennym. Środkowe nadodrze jest niezwykle bogate i ma zróżnicowane dziedzictwo kulturowe. Przy czym obfituje w zabytki architektury i ciekawe osobowości. W ten sposób wyeksponowano zamek Jerzego von Schönaicha i Henryka księcia von Carolath-Beuthen w Siedlisku, pałac i ogród Henryka hrabiego Rzeszy von Brühl w Brodach, pałac w Bojadłach, pałac i park w Żaganiu Piotra Birona i Doroty z Bironów de Talleyrand-Périgord, pałac w Cybince, pałac Antoniego i Marii Radziwiłłów w Klenicy, pałac i park Henryka VII i Marii Aleksandryny książąt Reuss w Trzebiechowie oraz pałac Fryderyka hrabiego Rzeszy von Hochberg w Iłowej. Uwzględniono również inne pola aktywności, jak działalność architektoniczna i kolekcjonerska (Piotr Biron) oraz społeczna (Dorota z Bironów de Talleyrand-Périgord, Maria Aleksandryna księżna Reuss).

Wśród prezentowanych na wystawie postaci – prócz wymienionych wcześniej przedstawicieli szlachty i arystokracji, do których dodać należy jeszcze Albrechta von Wallensteina, Fryderyka Augusta hrabiego Rzeszy von Cosel, Alojzego Fryderyka hrabiego von Brühl, Augustę Wiktorię księżniczkę von Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg, Eleonorę księżniczkę Reuss, Herminę księżniczkę Reuss oraz Bernharda księcia zur Lippe-Biesterfeld, księcia Niderlandów – znaleźli się także wybitni przedstawiciele nauki i kultury o znaczeniu europejskim, jak Johannes Kepler, Anna Louisa Karsch, Salomon Maimon, Ludwig Tieck, Louis Spohr, Dorette Spohr i Emanuel Geibel.

Wystawa została wyróżniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa jako jedno z najciekawszych wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Powstała dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych" oraz Fundacji PZU i Burmistrza Miasta Żagania. Partnerami projektu są: Muzeum Miejskie w Nowej Soli, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, Herder Institut w Marburgu oraz Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Zielonej Górze.

Wystawa potrwa do 28 lutego 2017 r.