Jesteś tutaj

Sekretarz Wisławy Szymborskiej spotkał się z mieszkańcami Drezdenka

  • Sekretarz Wisławy Szymborskiej spotkał się z mieszkańcami Drezdenka
    Fot. Biblioteka Publiczna w Drezdenku

Na to spotkanie miłośnicy poezji Wisławy Szymborskiej czekali od dłuższego czasu. W końcu doczekali się. Michał Rusinek, sekretarz poetki przyjechał do Drezdenka. Spotkanie odbyło się w miejscowej bibliotece w ubiegły poniedziałek (tj. 6 marca).

- Nasz gość opowiadał, skąd wzięło się zamiłowanie do wycinanek, w jaki sposób odpowiadali na różne zaproszenia, z których poetka nie chciała skorzystać, jak przygotowywali wyjazdy na konferencje i spotkania, jak organizowali przyjęcia ze znajomymi i przyjaciółmi – mówi Wiesław Pietruszak, inicjator spotkania.

Wieczór z sekretarzem Szymborskiej trwał dwie godziny. Przez ten czas każdy uczestnik spotkania z uwagą przysłuchiwał się temu co ma do powiedzenia Michał Rusinek. Interesująca rozmowa roztoczyła się wokół książki Rusinka zatytułowanej "Nic zwyczajnego". - Michał Rusinek jest autorem niezmiernie popularnych wierszy dla dzieci. Wiersze te do niedawna znajdowały się w kanonie lektur dla najmłodszych. Książka, która ukazała się niedawno jest owocem wielu rozmów z przyjaciółmi, którzy nakłaniali byłego sekretarza laureatki Nagrody Nobla do spisania ich współpracy. Tylko w takich kategoriach można mówić w ich przypadku. Chyba trafili na siebie w sposób idealny. Ona szukała kogoś, kto ma duże poczucie humoru i wielki dystans do siebie – dodaje Pietruszak.

Wieczorne spotkanie poświęcono głównie noblistce. Była jednak też okazja do tego by jej sekretarz zaprezentował następujący limeryk:

Kiedy Nobla dostała poetka z Krakowa

Wiersze czytać zaczęła Polaków połowa

I tylko lud z okolic Płocka

Sądził, że Nobla dostała Wisłocka

Ot, typowa Freudowa czynność pomyłkowa

Na koniec pani dyrektor biblioteki zachęcała do lektury książki "Nic zwyczajnego", gdyż od niedawna znajduje się ona w zbiorach drezdeneckiej placówki.