Jesteś tutaj

Stelmet już w półfinale!

• Fot: Łukasz Forysiak (archiwum)
Koszykarze Stelmetu BC Zielona Góra pokonali Polpharmę Starogard Gdański w ćwierćfinale w serii 3:1 i awansowali do półfinału. W półfinale mistrzowie Polski zagrają z BM Slam Stalą Ostrów Wlkp.

Początek ćwierćfinałowej serii należał do mistrzów Polski. Zielonogórzanie po pierwszej kwarcie prowadzili już 20:8. Później jednak ekipa ze Starogardu nieco zmniejszyła różnicę i było nawet 35:29. Po przerwie Stelmet jednak ponownie odskoczył. Przyjezdni zdobywali punkty i niwelowali straty, ale to cały czas gospodarze mieli mecz pod kontrolą. Przed ostatnią kwartą było 58:50. W decydującej ćwiartce przyjezdni starali się odrabiać straty, ale gospodarze potrafili utrzymywać przewagę i kontrolować przebieg tej partii. Ostatecznie Stelmet rozpoczął walkę o czwórkę od zwycięstwa 82:71.

Drugi pojedynek zaczął się od niespodziewanego prowadzenia przyjezdnych 7:2. Goście skutecznie bronili i dobrze grali w ataku, ale w końcu zielonogórzanom udało się przełamać rywali i po dziesięciu minutach to Stelmet prowadził 23:20. Po czasie na chwilę Polpharma wyszła na prowadzenie, ale trwało ono krótko. Mistrzowie Polski kontrolowali sytuację i na przerwę schodzili z siedmioma punktami przewagi. Po przerwie zielonogórzanie nie zwalniali, szybko dołożyli kolejne siedem oczek do różnicy. Polpharma nie potrafiła nawiązać równorzędnej rywalizacji z ekipą z Winnego Grodu. Goście próbowali gonić, ale byli nieskuteczni. Przed decydującą kwartą było już 69:50 i miejscowi mogli grać spokojnie. Goście w ostatniej kwarcie starali się zmniejszać straty, ale ostatecznie Stelmet wygrał 95:80 i prowadził już 2:0 w serii do trzech wygranych.

W Starogardzie Gdańskim w pierwszym spotkanie początkowo przewagę uzyskiwali goście z Zielonej Góry. Później jednak inicjatywa przeszła na stronę gospodarzy. Przed przerwą jednak ponownie na prowadzenie wyszli mistrzowie Polski, którzy mieli już nawet osiem punktów więcej od miejscowych. Ostatecznie na przerwę zeszli przy prowadzeniu 37:35. Stelmet po przerwie kontrolował grę i powiększał przewagę. Przed ostatnią kwartą było już 56:43 na korzyść przyjezdnych. Gospodarze próbowali odrabiać straty, ale szło im to mozolnie. Później jednak odpalił Miles, a po trafieniu z dystansu Mirkovica był remis. Końcówka była bardzo wyrównana i zacięta, ale ostatnia piłka należała do Polpharmy. Miles indywidualnie wykończył akcję i został bohaterem miejscowych. Po tym spotkaniu było 2:1 dla zielonogórzan w walce do 3 zwycięstw.

Drugie spotkanie w Starogardzie Gdańskim bardzo dobrze rozpoczęli gospodarze. Miejscowi prowadzili 10:5, a po dziesięciu minutach 20:16. W drugiej kwarcie także to Polpharma rozpoczęła od serii punktów. Po jednej z trójek Fliegera gospodarze prowadzili nawet 10 punktami. Później jednak Stelmet wrócił do ofensywy i po rzucie Koszarka było 40:35 do przerwy. Drugą połowę ponownie Polpharma rozpoczęła od punktów i zyskania przewagi. Sprawy w swoje ręce musiał wziąć Koszarek, który nie tylko punktował, ale też skutecznie rozdawał piłki kolegom. Ostatecznie przed ostatnią kwartą było 61:56 dla gospodarzy. Decydująca ćwiartka układała się po myśli Stelmetu, który skutecznie wykorzystywał niemoc miejscowych. Zielonogórzan na prowadzenie wyprowadził Djurisic. W końcówce goście mieli już siedem punktów przed końcem. Tego zawodnicy Polpharmy nie byli już w stanie odrobić. Ostatecznie Stelmet wygrał 77:74 i mógł cieszyć się z awansu do półfinału.