Jesteś tutaj

Szpital w Drezdenku ma już nowy sprzęt od WOŚP

  • Szpital w Drezdenku ma już nowy sprzęt od WOŚP
    Fot. Szpital Powiatowy w Drezdenku

Nie minęły jeszcze dwa miesiące od Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a do Szpitala Powiatowego w Drezdenku trafił pierwszy sprzęt z czerwonym sercem od fundacji Jurka Owsiaka. Nowy nabytek wyposażył szpitalny Oddział Dziecięcy. Jak obliczają pracownicy medyczni placówki, otrzymany dar jest wart jakieś kilkunastu tysięcy złotych.

Dzięki Fundacji Jurka Owsiaka szpital otrzymał elektrokardiograf typ Cardiovit FT-1,który umożliwi lepszą diagnostykę małych pacjentów na Pediatrii. Pod opieką tego Oddziału pozostają dzieci z całego powiatu strzelecko - drezdeneckiego. Lekarze z powiatowej lecznicy mają wiedzę i umiejętności, jednak nie mogą być skuteczni bez specjalistycznego sprzętu.

Cała aparatura medyczna kupowana przez Fundację WOŚP jest przekazywana wyłącznie zakładom opieki zdrowotnej, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. A zatem takim jednostkom, które udzielają pomocy bezpłatnej. Urządzenia medyczne przekazywane są szpitalom w darze. Każdy szpital ma ogromne potrzeby, a sporą ich część udaje się zrealizować dzięki pomocy mieszkańców i wolontariuszy, zbierających pieniądze podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W gminie Drezdenko WOŚP zagrała na 4 scenach, w tym jednej sportowej. Wraz z Owsiakiem, podczas Finału grała młodzież, dzieci, oraz starsi mieszkańcy. Sztab drezdeneckiej Orkiestry jak co roku znajdował się w Bibliotece Publicznej im.ks. J. Tischnera w samym centrum miasta. Na ulicach pojawiło się 73 wolontariuszy, którzy przeprowadzili kwestę uliczną oraz cykliści, którzy dotarli z puszkami w zakamarki gminy. Podczas 25 Finału dzięki hojności darczyńców Drezdenko uzbierało kwotę 46.410,00 zł. + 40,05 € +2 USD + 80 Forint. Tym samym mieszkańcy dorzucili swoją cegiełkę do olbrzymiej kwoty, jaką udało się zebrać 15 stycznia.

- Pomoc WOŚP najbardziej doceniają mniejsze szpitale, taki jak na przykład nasz, które maja skromniejsze możliwości otrzymania dofinansowania na zakup sprzętu z innych źródeł. Wyposażenie i aparatura, które posiadamy, jest cały czas intensywnie eksploatowane. Jakość sprzętu medycznego, przekazywanego od lat przez WOŚP dla Szpitala w Drezdenku jest na bardzo wysokim poziomie. Dziękujemy Fundacji Jurka Owsiaka oraz wszystkim osobom za zaangażowanie w zbiórkę – mówi Wanda Szumna, prezes Szpitala Powiatowego w Drezdenku.

To dzięki Fundacji Owsiaków szpitale powiatowe, w tym ten w Drezdenku otrzymały aparaturę do ratowania życia i zdrowia seniorów oraz dzieci. Sprzęt jednak to nie wszystko, co Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy robi dla ratowania życia i zdrowia. Neonatolodzy i pediatrzy doceniają nie tylko aparaturę z naklejonym charakterystycznym czerwonym sercem, a również programy realizowane przez Jerzego Owsiaka i jego ludzi. Wśród nich ważny jest ten realizowany od kilkunastu lat w drezdeneckim szpitalu - przesiewowego badania słuchu u noworodków. To jest program kontynuowany przez długie lata i to podziwiamy w działalności Orkiestry. Dzięki Fundacji WOŚP każde dziecko, które przychodzi na świat w szpitalu w Drezdenku jeszcze przed opuszczeniem placówki, ma zbadany słuch.

Po raz pierwszy WOŚP zagrała w 1993 roku i z dzisiejszej perspektywy tamten pierwszy finał wydaje nam się niewielkim koncertem. Nie wszystko się jednak zmieniło. Nadal jest rock'n'rollowo, nadal na ulicach możemy spotkać wolontariuszy z puszkami, na których widnieje czerwone serduszko. Najważniejsze jest również to, że Orkiestra wciąż ratuje życie i zdrowie pacjentów szpitali w całej Polsce. W tym roku w sumie aż 218 oddziałów szpitalnych w kraju otrzyma wsparcie pozyskane ze środków zebranych podczas ostatniego, 25 Finału.