Jesteś tutaj

Umowa podpisana. Wkrótce wbiją łopatę pod budowę radioterapii w Gorzowie

  • Umowa podpisana. Wkrótce wbiją łopatę pod budowę radioterapii w Gorzowie
    Fot. Agnieszka Wiśniewska / WSW Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

W piątek 31 marca zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. podpisał umowę na budowę Ośrodka Radioterapii. Wykonawcą inwestycji jest Grupa Budowlana Alstal z Jacewa k. Inowrocławia. Budynek ma być gotowy na koniec lipca 2018 roku.

- Niebawem w ziemię zostanie wkopana pierwsza łopata i Ośrodek Radioterapii w Gorzowie stanie się faktem. To dobra wiadomość dla tych wszystkich osób, które walczą z chorobą nowotworową, bo na leczenie nie będą musieli jeździć do lecznic i klinik oddalonych o wiele kilometrów – mówi Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiego szpitala. Ośrodek ma skupiać w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym. W tym poradnię onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej. W ośrodku znajdzie się 25-łóżkowy oddział radioterapii i 26-łóżkowy hostel dla osób, które wymagają zastosowania radioterapii w trybie ambulatoryjnym, ale mieszkają zbyt daleko na codzienne dojazdy do szpitala. Uzupełnieniem będą dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy oraz pomieszczenia dla pracowni planowania radioterapii i pracowni fizyki medycznej.

GB Alstal zadeklarowała wybudowanie ośrodka za kwotę niespełna 31 mln zł. To najkorzystniejsza oferta złożona w postępowaniu konkursowym. Firma Alstal posiada czterdziestoletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie różnego rodzaju obiektów. - Niebawem przejmiemy  od szpitala teren, na którym wybudujemy ośrodek. Będzie służył nie tylko mieszkańcom regionu, ale też ościennych gmin, leżących poza obszarem województwa lubuskiego. Z pewnością dotrzymamy terminu – zapewniał Jarosław Szczupak, prezes Grupy Budowlanej Alstal.

Całkowita powierzchnia ośrodka ma mieć ponad 5,5 tysięcy metrów kwadratowych. Natomiast część użytkowa niespełna 3 tys. metrów kwadratowych. Koszt budowy ośrodka radioterapii ma sięgać 66 mln zł, niespełna 22 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 (21,6 mln złotych). Szpital liczy także na wsparcie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024 w kwocie 35 mln zł, a ze swoich środków zamierza przekazać kwotę ok 10 mln złotych.

Jest też dofinansowanie z Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd województwa przeznaczył 8 mln zł na roboty budowlano-montażowe oraz zakup i montaż sprzętu medycznego. Niebawem zostanie podpisana umowa w tej sprawie. - Budowa radioterapii to priorytet w regionie lubuskim. Na potrzebę realizacji projektu wskazuje najgorsza dostępność do usług onkologicznych w kraju – mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Ośrodek radioterapii w Gorzowie Wlkp ma przyjmować pacjentów od grudnia 2018 r.