Jesteś tutaj

Zabytkowy krucyfiks z Katedry w gorzowskim muzeum

  • Zabytkowy krucyfiks z Katedry w gorzowskim muzeum
    Fot. Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp.

Krucyfiks z gorzowskiej Katedry „cudem” uniknął pożaru z 1 lipca tego roku. Kilka miesięcy przed tym feralnym wydarzeniem proboszcz świątynie przekazał go do konserwacji. Pod koniec sierpnia, po renowacji, trafił do Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. przy ul. Warszawskiej. Teraz gotycka figura Chrystusa na krzyżu prezentowana jest na wystawie konwisarstwa, uzupełnionej rzeźbą pochodzącą z różnych warsztatów artystycznych.

- Nasze muzeum stało się depozytariuszem jednego z cenniejszych zabytków kościoła katedralnego – krucyfiksu z około 1500 roku - informuje Janusz Michalski, kustosz. Polichromowana figura Chrystusa na krzyżu była umieszczona na ścianie kruchty wieży kościoła Mariackiego obok tumb grobowych dwóch biskupów – Teodora Benscha i Wilhelma Pluty. Ostatnio rzeźba była restaurowana w 1938 roku w Berlinie. Po tak długim okresie wymagała kolejnej interwencji konserwatora, ponieważ drewno miejscami było wykruszone oraz znacznie uszkodzone przez kołatka. - Odrestaurowany krucyfiks nie mógł powrócić na swoje pierwotne miejsce, więc wojewódzki konserwator zabytków w porozumieniu z proboszczem katedry zaproponował usytuowanie rzeźby w najdogodniejszym miejscu w mieście – w naszym muzeum.

Piękne dzieło, wychodzące z dobrego warsztatu, wyróżnia się ciekawą formą naturalistycznego modelunku ciała Ukrzyżowanego, a także formą dłoni o symbolicznym układzie palców.