Jesteś tutaj

Zdobywają doświadczenie pod okiem najlepszych

  • Zdobywają doświadczenie pod okiem najlepszych
    Fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp./Agnieszka Wiśniewska

Kto się nie rozwija, stoi w miejscu, a nawet się cofa. Ta myśl Johanna Wolfganga von Goethe nie jest obca lekarzom z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., dlatego wykorzystują każdą okazję do podnoszenia swoich medycznych kwalifikacji. Nie inaczej było dziś na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Chirurgów z gorzowskiej lecznicy wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem dr n. med. Jan Pertkiewicz, jeden z prekursorów epoki endoskopowego usuwania nowotworów metodą ESD w Polsce. Metoda ta pozwala na usuwanie wczesnych zmian nowotworowych z przewodu pokarmowego bez konieczności wykonywania zabiegu operacyjnego. 

Podczas pobytu w Gorzowie Wlkp. dr Pertkiewicza chirurdzy przeprowadzili 9 skomplikowanych zabiegów, głównie w zakresie dróg żółciowych i trzustki.

- Jednym z naszych pacjentów był ponad 90-letni mężczyzna. W jego przypadku nie można było wykonać tradycyjnej operacji. Zabieg endoskopowy był jedynym wyjściem. Dzięki wieloletniej współpracy z dr Pertkiewiczem i jego obecności w sali endoskopowej pacjent wyzbywa się problemu zdrowotnego, a my zbieramy to co najcenniejsze czyli doświadczenie – mówi Marek Buszkiewicz – chirurg z gorzowskiej lecznicy.

Tego typu wizyty są nie tylko okazją do podpatrywania technik wykonywania zabiegów, które w dużych ośrodkach chirurgiczno-onkologicznych wykonuje się niemal na co dzień, ale także do testowania nowych rozwiązań technicznych w  endoskopii.

-  Medycyna jest bardzo dynamiczną dziedziną nauki. Aby nadążyć za nowinkami trzeba być na bieżąco. Ja bardzo się cieszę, że tu w Gorzowie jest podatny grunt na zdobywanie nowych umiejętności. Lekarze chcą się uczyć nowych rozwiązań, zdobywać doświadczenie w technikach wykonywania skomplikowanych zabiegów. Dzięki temu chorzy znajdują pomoc blisko domu, swoich bliskich, a to daje im większy komfort leczenia – mówi dr Pertkiewicz.

 

Źródło: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp./Agnieszka Wiśniewska