Jesteś tutaj

Zielonogórscy licealiści piątą ekipą świata!

  • Zielonogórscy licealiści piątą ekipą świata!
    Fot. Phoenix Rescue Team

Najlepsze systemy zrzutu środków medycznych na świecie wybrane. W australijskim Brisbane rozstrzygnięto konkurs UAV Challenge Airborne Delivery. Startowali w nim uczniowie zielonogórskiego III Liceum Ogólnokształcącego. Młodzi Lubuszanie skonstruowali drona służącego do dostarczania adrenaliny dla osób ze wstrząsem anafilaktycznym. Zajęli 5. miejsce, na 10 startujących drużyn.

Zielonogórscy licealiści byli jedynymi zakwalifikowanymi do australijskiego finału reprezentantami Europy. Uczestnictwo w konkursie było dla nich wyzwaniem o niespotykanym poziomie trudności. Szkolne przygotowanie a także zamiłowanie młodych ludzi przyniosło jednak sukces. - Nie tylko musieli pokonać trudy związane z samą elektroniką i informatyką, ale też matematyką czy fizyką. Ponadto musieli być zespołem, grać do jednej bramki i wywiązali się z tego wyśmienicie. Dla mnie jako ich opiekuna są prawdziwymi mistrzami, bo udowodnili wszystkim w koło, a przede wszystkim samym sobie, że polscy uczniowie to światowa czołówka i klasa sama w sobie - z uśmiechem mówi Waldemar Grabowski, opiekun licealistów.

W finale zmagań brano pod uwagę raport techniczny opracowany przez ekipy, prezentację, kontrolę techniczną systemu i przeprowadzenie zrzutu. Oprócz 5. miejsca w klasyfikacji generalnej Lubuska ekipa zajęła drugą lokatę w rankingu państw i pierwszą w kategorii "prezentacja". Ponadto licealiści zostali najlepszym zespołem nieanglojęzycznym.

Jak mówią licealiści pierwsze emocje za nimi, ale też nie ukrywają swojego zadowolenia. - Pokonaliśmy drużyny z całego świata. Lepsi od nas okazali się tylko gospodarze. Nasz system wyróżniał się na tle innych swoją dokładnością i budową. Na konkursie karty rozdawał wiatr. Tu nam po prostu zabrakło szczęścia. Niemniej jednak sam sprzęt był bardzo doceniany przez pozostałe drużyny. Także przez przedstawicieli firmy Boening, którzy odbyli z nami długą pogawędkę - mówi Miłosz Jezierski.

Powoli australijska przygoda zielonogórskich licealistów dobiega końca. W Polsce będą 7. października.